Sadzimy czosnek w naszym przydomowym ogródku…

O zaletach czosnku nie trzeba dużo mówić. Jest to naturalny antybiotyk.

Czosnek został udomowiony i jest uprawiany od mniej więcej 5 tysięcy lat temu. Początkowo został rozpowszechniony w Chinach, następnie w Indiach. Dużą popularność zyskał w starożytności. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Dla niektórych był on tak ważny, że gdy w Egipcie ok. 1600 r. p.n.e. robotnicy przy budowie piramid nie otrzymali czosnku – wybuchł bunt.

Czosnek pospolity jest dobrze znaną i szeroko akceptowaną rośliną leczniczą o skuteczności dowiedzionej badaniami klinicznymi. Wymieniany jest w oficjalnej Farmakopei. Opisany jest w 3 tomie monografii Komisji Europejskiej ESCOP (European Scintific Cooperative on Phytotherapy) oraz w I tomie monografii Światowej Organizacji Zdrowia.

Główną substancją aktywną jest alliina, która przez enzymalliinazę rozkładana jest za pośrednictwem produktu niestabilnego do alliicyny (w materiałach przetworzonych jest to często główny składnik). Kolejne metabolity to ajoeny będące m.in. inhibitorami agregacji płytek krwi (wydłużają czas krwawienia, działają przeciwzakrzepowo). Czosnek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, chroniąc równocześnie przed zgagą, działa żółciopędnie i przeciwskurczowo, wpływa korzystnie na drogi oddechowe, reguluje florę bakteryjną i sprzyja lepszemu ukrwieniu naczyń wieńcowych. Działa jak łagodny antybiotyk – ma właściwości przeciwbakteryjne, antygrzybicze i przeciwrobacze. Działa także na paciorkowce Streptococcus, poza tym gronkowce Staphylococcus, mikobakterie wywołujące gruźlicę i bakterie okrężnicy. Olejek eteryczny występujący w czosnku działa skutecznie w niskich stężeniach na bakterie beztlenowe uczestniczące w zakażeniach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Zwalcza infekcje dróg moczowych. Ekstrakt z czosnku zalecany jest jako dodatek do past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej. Czosnkowi przypisuje się także działanie antysklerotyczne.

Dlatego właśnie sadzimy go już kolejny rok i używamy w dużych ilościach. Stosujemy go przy okazji gotowania, kiszenia jak i spożywamy go na surowo.

Wszystkim gorąco polecamy, a poniżej załączamy link do naszego filmiku na naszym kanale YouTube. Sadzimy czosnek w naszym przydomowym ogródku.

https://youtu.be/r7MsCseNMxY

Pozdrawiamy

Lilith i Paweł

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.